Szumy uszne — które terapie skutecznie je eliminują?

Created with Sketch.

szumy uszne terapie jak sobie z nimi radzic kobieta

Przyczyn uporczywych szumów usznych jest bardzo wiele, dlatego by efektywnie sobie z nimi radzić, konieczne jest zastosowanie indywidualnie dobranej terapii biorącej pod uwagę czynniki, które je wywołały. Jakie kroki podjąć, gdy pojawią się szumy uszne? Który lekarz powinien przeprowadzić badanie w przypadku ich powstania?

Skąd biorą się szumy uszne?

Stukanie, szumienie, piski — to właśnie na te rodzaje dźwięków skarżą się osoby zmagające się z szumami usznymi. Skąd się biorą? Najczęstszymi przyczynami są:

  • infekcje ucha środkowego,
  • migreny,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby przewlekłe,
  • schorzenia o podłożu neurologicznym,
  • wyniszczenie organizmu w wyniku alkoholizmu, narkomanii, zaburzeń odżywiania,
  • tężyczka;

Gdy dźwięki w uszach pojawią się i nie miną w przeciągu doby, koniecznie trzeba się udać do laryngologa, by ustalił, która z przyczyn wywołuje szumy uszne bydgoszcz, ale także zaproponował odpowiednią terapię i sposoby leczenia.

Należy pamiętać, że im szybciej pacjent zgłosi się na konsultację, tym większe prawdopodobieństwo efektywnego poradzenia sobie z problemem.

Farmakoterapia — jedna z metod leczenia szumów usznych

W nieustających szumach usznych jedną z metod stosowanych przez lekarzy laryngologów jest wprowadzenie środków farmaceutycznych, które skutecznie mierzą się z tymi zaburzeniami. Medykamenty te zawierają w swoim składzie kortyzon albo substancje mające na celu usprawnienie krążenia krwi. Jeżeli przyczyną szumów usznych jest infekcja, wtedy przepisywane są odpowiednio leki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne. Droga ich podania może być w formie kropli do uszu, syropu lub tabletek.

Szumy uszne Bydgoszcz – terapia aparatem 

Kolejną terapią stosowaną wśród pacjentów zmagających się z szumami usznymi, jest założenie aparatu z generatorem szumu. Taki sprzęt pozwala nie tylko zmniejszyć słyszalność uporczywych pisków, trzasków i szeleszczeń, ale także wzmocnić dźwięki z otoczenia. To niezwykle ważne, ponieważ większość osób zmagających się z problemem szumów usznych cierpi na niedosłuch, co niewątpliwie obniża ich jakość życia. Pogłośnienie bodźców dźwiękowych zewnętrznych odwraca również uwagę od nieprzyjemnych szumów.

Terapia metodą habituacji (TRT)

Dużą skutecznością w radzeniu sobie z szumami usznymi cieszy się metoda habituacji, której założeniem jest to, by mózg oswoił się z szumem, przestał go zauważać i uznawać za dominujący dźwięk. Jest to terapia polegająca na przeprowadzeniu procesu poznawczego, w którym pacjent musi wykazać się dużą chęcią współpracy i cierpliwością.

Przy znacznym zaangażowaniu zarówno terapeuty, jak i osoby zmagającej się z szumami usznymi, efekty tej metody są spektakularne i pozwalają odzyskać równowagę psychiczną, zmniejszyć lęk i ignorować dźwięki w uszach.

Jak samodzielnie wspierać terapie leczenia szumów usznych

Oprócz zastosowania profesjonalnych terapii szumy uszne można wdrożyć kilka zasad w życiu codziennym, które korzystnie będą wpływać na minimalizowanie szumów. Jedną z nich jest ochrona słuchu przed bardzo głośnymi dźwiękami. Korzystne będzie zatem unikanie miejsc, w których dominuje hałas o dużym natężeniu.

Kolejną zasadą jest regularne odżywianie się oraz przygotowywanie posiłków zawierających dużą ilość witamin. Oprócz tego warto zadbać o codzienne wysypianie się, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zasłanianie uszu czapką oraz właściwą higienę.

Wielokierunkowe podejście do problemu szumów pozwala uzyskać możliwie szybkie i zadowalające efekty.