Komora normobaryczna – jak działa? Kto może skorzystać na sesji w takiej komorze?

Created with Sketch.

Tlenoterapia w komorze normobarycznej

Komora normobaryczna to specjalistyczne urządzenie, które służy do terapii podwyższonym ciśnieniem barycznym. Jak wskazują badania, sesje w komorach normobarycznych bardzo często wywołują korzystne dla zdrowia efekty – nie znaczy to jednak, że przeznaczone są dla wszystkich. Czym zatem są i jak działają komory normobaryczne? 

Jak działa komora normobaryczna?

Komora normobaryczna to urządzenie opatentowane przez dr. Jana Pokrywkę – nazywana jest także komorą życia. Charakteryzuje się zmienionym składem powietrza oraz znacznie wyższym niż zwykłe ciśnieniem atmosferycznym. Powietrza zawiera bowiem do 40% tlenu, 0,5% wodoru, a także aż do 2% dwutlenku węgla. Ciśnienie zaś podnoszone jest nawet do 1.500 hPa. Komory normobaryczne wykorzystywane są we współczesnej medycynie na wiele różnych sposobów.

Zastosowanie komór normobarycznych

Tlenoterapia wykonywana za pomocą komór normobarycznych zalecana jest w przypadku bardzo wielu różnych schorzeń. Lekarz może zalecić taką formę terapii między innymi osobie zmagającej się z chorobami kardiologicznymi, neurologicznymi, czy też przewlekłymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, takimi jak na przykład astma. Co więcej, tlenoterapia polecana jest także pacjentom chorym onkologicznie, a także zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami psychiatrycznymi. 

Komory normobaryczne przyczyniają się do obniżenia stresu oksydacyjnego w organizmie. Sesje tlenoterapii za pomocą komór normobarycznych korzystnie wpływają także na odporność, a także redukują wiele dolegliwości bólowych, Regularne sesje w komorach normobarycznych korzystnie wpływają też na wygląd skóry.  

Kto powinien skorzystać z komory normobarycznej?

Tlenoterapia zalecana jest bardzo wielu grupom pacjentów. W szczególności polecana jest ona pacjentom po świeżo przebytym zawale, lub udarze – wspiera bowiem proces powrotu do zdrowia regulując ciśnienie krwi oraz wspomagając prawidłowe jej krążenie. Komory normobaryczne stosowane są także w przypadku osób, które zmagają się z niewydolnością oddechową w wyniku zakażenia koronawirusem Covid-19. Ponadto polecone mogą także pacjentom przechodzącym radio i chemioterapię – łagodzą bowiem ich efekty.  

Kto nie powinien korzystać z terapii normobarycznej? 

Oczywiście, tak, jak w przypadku każdej innej metody terapii, tak również terapia w komorze normobarycznej ma swoje przeciwwskazania. Komory normobaryczne nie są polecane kobietom w ciąży, a także karmiącym piersią. Tymczasowo z wizyty powinny zrezygnować również osoby zmagające się z infekcją górnych dróg oddechowych – w tym także zatok – lub gorączkujące. Ponadto tlenoterapia w komorze normobarycznej jest odradzana pacjentom z rozedmą lub odmą płuc, a także po niedawnych zabiegach operacyjnych w obrębie klatki piersiowej. Również osoby zmagające się z chorobami uszu powinny zrezygnować z wizyty w komorze normobarycznej.