Pogotowie stomatologiczne – co zrobić, kiedy ząb bardzo boli podczas urlopu?

Created with Sketch.

Ból zęba podczas urlopu

Zdrowie zębów jest bardzo ważne dla naszego ogólnego samopoczucia i zdrowa.

Jednak zdarzają się sytuacje, w których zęby stają zaczynają nas boleć i wymagają natychmiastowego leczenia. Zdarza się, że  na przykład, bardzo boli ząb podczas urlopu, wtedy musimy natychmiast podjąć działania, aby uśmierzyć ból.

Jak poradzić sobie z bólem zęba podczas urlopu?

Jeśli odczuwasz ostry, przeszywający ból, który wskazuje na nadwrażliwość zębów, w tym przypadku unikaj zimnych, gorących napojów, a także słodkich, kwaśnych lub słonych potraw. Myj delikatnie zęby miękką szczoteczką i używaj pasty do zębów dla wrażliwych zębów.

Jeśli natomiast ból spowodowany jest utratą wypełnienia, to w takim przypadku ból można złagodzić, np. wprowadzając do ubytku wacik nasączony olejkiem goździkowym (substancją czynną olejku jest eugenol, który jest stosowany w stomatologii od wielu lat). Dodatkowo można płukać usta szałwią i delikatnie myć zęby po każdym posiłku. Jeśli ubytek nie jest zbyt głęboki, na chwilę pomogą również środki przeciwbólowe.

Okłady z lodu także pomagają zmniejszyć ból, schładzając uszkodzony ząb. Możesz użyć okładu z lodu przez 10 minut, a następnie zmienić go na inny.

Czemu bolą mnie zęby?

Może istnieć wiele przyczyn bólu zębów. Od ogólnej nadwrażliwości po bardzo zaawansowane stany, takie jak na przykład zapalenie miazgi, ropień czy też zapalenie okostnej. Pacjenci zwykle są świadomi nadwrażliwości i znają już różne sposoby unikania bólu, ale inne stany często wymagają diagnozy.

Bardzo częstą przyczyną bólu zęba jest zapalenie miazgi w wyniku głębokiej próchnicy w obrębie zęba. Ból często pochodzi z tkanek przyzębia, np. istniejąca wcześniej choroba przyzębia, zapalenie w kieszonce dziąsłowej.

W oczekiwaniu na wizytę u dentysty przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dlatego też powinno się oczyść dotknięty obszar bólu szczoteczką do zębów, pastą do zębów oraz nicią dentystyczną. Możesz również stosować płukanki przeciwzapalne. Warto również dodać, że w przypadku dodatkowego obrzęku należy zastosować zimne okłady. Niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen i paracetamol, z pewnością przynoszą dużą ulgę, ale docelowym wyleczeniem zęba jest oczywiście wizyta u specjalisty takiego jak dentysta Gdańsk.

Ból zęba w podróży – podsumowanie

Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w apteczkę. A co powinno się w nim znaleźć według dentysty? Będę to między innymi leki przeciwbólowe. Przydadzą się nie tylko przy bólach zębów, ale także przy innych dolegliwościach jak np. bóle głowy. Pomaga przy problemach z dziąsłami ze względu na swoje właściwości ściągające i antyseptyczne. Takie leki można kupić w aptekach bez recepty.

Ziołowy płyn do płukania ust z naparu z szałwii, rumianku czy też tymianku może pomóc w bólu zęba.

Pamiętaj jednak, aby nie wybierać domowych sposobów na ból zęba zamiast wizyty w gabinecie stomatologicznym, nawet jeśli są skuteczne i pomocne przy drobnych bólach zęba, to nie zastępują profesjonalnego leczenia.