Rodzaje aparatów słuchowych 

Created with Sketch.

Aparaty słuchowe

W przypadku osób zmagających się na dzień z umiarkowanym bądź znacznym ubytkiem słuchu prawdziwym wybawieniem są nowoczesne aparaty słuchowe. Bardzo skutecznie wzmacniają one bowiem głośność dźwięków werbalnych i muzycznych odbieranych z otoczenia, redukując przy okazji szmery, świsty i inne drażniące odgłosy. Obecnie na rynku można znaleźć modele zróżnicowane pod względem budowy oraz funkcjonalności – zostaną one pokrótce scharakteryzowane w dalszej części artykułu.

Urządzenia zauszne od lat wiodą prym

Za najbardziej uniwersalne uznaje się powszechnie aparaty słuchowe zauszne typu BTE, które są przeznaczone zarówno dla osób z zaawansowaną wadą słuchu, jak i dla osób posiadających nadmiernie wąski kanał uszny. Cała elektronika umieszczona jest w kompaktowej obudowie zlokalizowanej nieco powyżej małżowiny, natomiast dźwięk zostaje doprowadzony do błony bębenkowej za pomocą specjalnej rurki zwieńczonej wkładką dostosowaną indywidualnie do przewodu słuchowego. Kluczowa zaleta takiego rozwiązania to zwiększona stabilność podczas noszenia. Oto pozostałe istotne atuty:

  • duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki pogodowe
  • łatwość utrzymania w należytej czystości 
  • długie działanie na baterii
  • możliwość wygodnej obsługi z wykorzystaniem przycisków, pilota zdalnego sterowania, systemu FM, smartfonu czy potencjometru głośności

Alternatywa dla użytkowników ceniących dyskrecję

Jeśli priorytetem jest brak widoczności urządzenia z dalszej lub bliższej odległości, to na uwagę zasługują zwłaszcza aparaty słuchowe douszne, czyli pozbawione jakichkolwiek części wystających poza małżowinę. Wymagają one większej częstotliwości czyszczenia i konserwacji niż modele BTE, ale jednocześnie gwarantują maksymalny komfort psychiczny w sytuacjach zawodowych i towarzyskich. Wśród nich wyróżniamy egzemplarze całkowicie wewnątrzprzewodowe (CIC) oraz niewidoczne w kanale słuchowym (IIC). Te drugie umieszczane są znacznie głębiej i posiadają miniaturowy rozmiar, dzięki czemu ciężko je dostrzec nawet z bardzo bliska. Oba sprzęty nie mają żadnych przycisków regulacyjnych, ponieważ podlegają automatycznemu sterowaniu. Doskonale sprawdzają się, gdy ktoś prowadzi intensywny tryb życia (uprawianie sportu, praca fizyczna itp.).

Rozwiązania pośrednie

Aparaty słuchowe opisane powyżej stanowią bezpieczny wybór dla większości osób, ale oprócz nich na rynku dostępne są też inne ciekawe opcje. Mowa tutaj choćby o urządzeniach RIC, które odznaczają się słuchawką zintegrowaną z cieniutkim dźwiękowodem. Ważną rolę w ich konstrukcji odgrywa ażurowa kopułka uszna – wyraźnie mniejsza i lżejsza od klasycznej wkładki. Świetnie łączą w sobie dyskrecję z estetycznym wyglądem i efektywnością działania (silne wzmacnianie dźwięków płynących z otoczenia). Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kanałowych modelach ITC wyposażonych w półpełną obudowę. Są nieco bardziej widoczne niż aparaty słuchowe CIC i IIC, lecz z drugiej strony zapewniają dłuższą żywotność baterii i lepszą funkcjonalność.