Dopada każdego, niezależnie od wieku, płci i trybu życia – przeziębienie potrafi zniszczyć plany i sprawić, że będziemy czuli się okropnie. Wszystko przebiega bardzo szybko – wystarczy dzień lub dwa, a okres wylęgania się infekcji jest zakończony. Łączy się to z pojawieniem się gorączki, bólów głowy, dreszczy i wielu innych objawów. Jak poradzić sobie z tym problemem w szybki sposób? Które leki na przeziębienie wybrać?
Przeziębienie – jak się objawia?
Warto wiedzieć, że przeziębienie niejedno ma imię. W tym określeniu znajdują się objawy, które powodowane są przez aż 200 różnych typów wirusów. Najczęściej można spotkać się z korono- i rinowirusami, jednak zdarzają się również adenowirusy, jak i wirusy paragrypy. Przekazywane są przez drogę kropelkową – wystarczy spotkanie z daną osobą lub przedmiotem, którego używała, a infekcja jest bardzo prawdopodobna.
Czym objawia się ta przypadłość? Każdy spotkał się z takimi klasycznymi dolegliwościami, jak:
- dreszczami,
- kichaniem,
- bólem gardła,
- bólem głowy.
W tym wszystkim zdarzają się również niedrożności nosa, kaszel i złe samopoczucie. Nie zabraknie często również kataru, który będzie przechodził z wodnistej do gęstszej konsystencji.
Jak szybko przeciwdziałać przeziębieniu?
Warto wiedzieć, że wyleczenie w jeden dzień jest niemożliwe, jednak nie znaczy to, że jesteśmy całkowicie bezbronni w przypadku przeziębienia. Wszystko rozpoczyna się już od możliwości potencjalnego przeziębienia – przemarznięcie może ułatwić drogę wirusom, przez co warto od razu się ogrzać w ciepłym domu.
Jeśli pierwsze objawy już się pojawiły, należy przede wszystkim zmniejszyć narażenie na niekorzystne zewnętrzne czynniki – stres i zmiany temperatury. Warto zostać w domu, gdyż pomoże to nie tylko nam, ale również zredukuje możliwość zakażenia innych. Organizm musi przekazać swoje siły układowi immunologicznemu, przez co mniejsza aktywność pomaga w wyzdrowieniu.
W tym wszystkim nie może zabraknąć odpowiednio dobranych leków – tutaj warto postawić na:
- przeciwzapalne leki, takie jak aspiryna i ibuprofen,
- przeciwgorączkowe i przeciwbólowe leki, które zawierają paracetamol,
- leki na katar, które zawierają ksylometazolinę, oksymetazolinę bądź sól morską,
- leki na mokry i suchy kaszel,
- saszetki na przeziębienie zawierające kilka substancji aktywnych,
- syrop na przeziębienie – wspomagający walkę organizmu z wirusami.
Wypoczynek i odpowiednie dawkowanie dobrze dobranych leków może skrócić infekcję nawet o kilka dni. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak zapobiegać przeziębieniu?
Leczenie przeziębienia jest rozwiązaniem typowo objawowym. Dla pewności braku przeziębienia trzeba sprawić, aby nie doszło do infekcji. Jak tego dokonać?
Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią odporność, a zrobić można to poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i uzupełnienie o niezbędne suplementy witaminowe. Kluczem jest tutaj również częste mycie rąk, szczególnie w obrębie miejsc publicznych. Nie można też zapomnieć o dostosowanym do pogody ubiorze, gdyż skrajności w obie strony są niebezpieczne.