Na czym polega diagnoza i terapia szumów usznych?

Created with Sketch.

Diagnoza szumów usznych

Szumy uszne są przypadłością, która potrafi w dużej mierze obniżyć jakość życia. Te nieprzyjemne doznania dźwiękowe mogą występować stale lub z przerwami, często będąc przyczyną procesów chorobowych, takich jak nadciśnienie tętnicze. Określenie przyczyny tego problemu jest koniecznym etapem, bez którego odpowiednie leczenie nie będzie mogło zostać zaimplementowane. Jak się diagnozuje i leczy szumy uszne w Bydgoszczy?

Szumy uszne – jakie mają przyczyny?

Podstawą diagnostyki jest określenie przyczyny danego zaburzenia. W przypadku szumów usznych jest to często problematyczne, gdyż za tę przypadłość odpowiadać mogą zarówno czynniki środowiskowe, jak i procesy chorobowe. 

Jakie przyczyny spotyka się najczęściej?

  • Przyjmowanie niektórych leków – mowa tutaj przede wszystkim o salicylanach, chininie, jak i środkach przeciwnowotworowych na bazie platyny.
  • Urazy i schorzenia w okolicy głowy i szyi – szczególnie guzy wewnątrzczaszkowe i patologie naczyniowe.
  • Powikłania pooperacyjne – głównie w przypadku ucha środkowego, gdzie może dojść do uszkodzenia komórek rzęsowych.

Przypadłość ta zauważana jest również w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego, jak i w przebiegu stwardnienia rozsianego. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Jak diagnozuje się szumy uszne?

Wszystko rozpoczyna się najczęściej od wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty, który szybko przekazuje pacjenta do odpowiedniego specjalisty otolaryngologicznego. Tutaj kluczem jest dokładny wywiad, który może być podstawą znalezienia przyczyny problemu – jak na przykład w przypadku przyjmowania określonych leków. 

Pierwszym zabiegiem jest badanie otolaryngologiczne, po którym zwykle przeprowadzane są dodatkowe badania audiologiczne. Tutaj można spotkać się z ich różnymi formami, a w tym:

  • audiometrią tonalną progową i nadprogową,
  • audiometrię słowną i impedancyjną,
  • ABR, czyli badanie słuchowych potencjałów pnia mózgu,
  • ENG i VNG,
  • kwestionariusze dotyczące subiektywnej oceny szumów usznych, takie jak THI.

Nie bez znaczenia mają też badania krwi, które mają określić poziom cholesterolu i glukozy. Asymetryczne szumy wiążą się również rezonansem magnetycznym. Tak samo dzieje się w przypadku szumów synchronicznych z biciem serca.

Jak leczyć szumy uszne?

Wszystko zależy tutaj od przyczyny problemu. Jeśli problemy zależą od chorób organicznych, trzeba zająć się ich kontrolą i leczeniem. Tak więc w przypadku nadciśnienia trzeba wpłynąć na nie bezpośrednio. Jeśli przyczyna leży w mięśniowo-powięziowym zespole bólowym, trzeba będzie zastosować środki fizjoterapeutyczne.

Jeśli przyczyna nie jest organiczna, pozostaje leczenie w postaci terapii dźwiękami i terapii poznawczo-behawioralnej. Coraz częściej stosuje się również TRT, czyli Tinnitus Retraining Therapy. Wykorzystując odpowiednie nagrania z szumem, można uaktywnić proces habituacji własnego szumu, co przyniesie wrażenie jego braku.