Zabiegi estetyczne w stomatologii: Jak stomatolog Gdańsk pomaga pacjentom w osiągnięciu pięknego uśmiechu

Created with Sketch.

Stomatolog dentysta

Zdrowy, zadbany uśmiech jest wizytówką dbającego o siebie człowieka. Niestety, picie kawy, herbaty i wina skutkuje powstawaniem przebarwień, szczególnie widocznych na przednich zębach. Natomiast spożywanie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w węglowodany, przyczynia się do rozwoju próchnicy i zauważalnych w uśmiechu zmian.  Ta na pierwszy rzut oka niepozorna choroba, może być powodem nawet usunięcia zęba. Te i inne aspekty zdrowotno-wizualne w jamie ustnej, spędzają sen z powiek niejednej osobie. Ze wsparciem stomatologa Gdańsk, wypracowanie skutecznego rozwiązania na zębowe bolączki to łatwizna.

Wizyta pierwszorazowa

Przy pierwszorazowym kontakcie z danym stomatologicznym gabinetem, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania. W tym celu wykwalifikowany pracownik, wręcza pacjentowi formularz wywiadu, gdzie zbierane są dane personalne zgłaszającej się osoby, a także wiadomości na temat chorób, związanych z nimi dolegliwościami i przyjmowanych leków. W następnym kroku lekarz zbiera informacje o przyczynie i celu pojawienia się pacjenta w gabinecie. Po czym przystępuje do badania podstawowego przedmiotowego. W jamie ustnej, oprócz stanu zębów, przyzębia i dziąseł, stomatolog ocenia również stan błon śluzowych, języka, podniebienia twardego i miękkiego, warg i kącików ust. Wykorzystuje do tego różne przyrządy i materiały. Na tej podstawie ustala z pacjentem plan oraz koszty leczenia.

Zabiegi higienizacyjne

Zdarza się, że jedyne, co przeszkadza pacjentowi w uśmiechu to kamień i płytka nazębna. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych. Zaliczamy do nich polishing, skaling, piaskowanie, wybielanie, kiretaż, lakowanie, lakierowanie, lapisowanie. Większość z tych zabiegów może wykonać higienistka stomatologiczna na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Usuwanie nazębnych złogów to nie tylko zabiegi dla pięknego uśmiechu. Stomatolog Gdańsk, stosuje je również w przypadku nagannej higieny jamy ustnej i braku możliwości prawidłowego zadbania o zdrowie pacjenta i oceny zmian próchnicowych bez wcześniejszego wyczyszczenia zębów. Również przed zabiegami chirurgicznymi konieczne jest zminimalizowanie poziomu bakterii w jamie ustnej, aby rana szybciej i skuteczniej goiła się.

Wybielanie zębów

Próchnica

Zdrowy, piękny uśmiech to uzębienie przede wszystkim bez chorób. Najczęściej występującą anomalią w jamie ustnej jest próchnica. Czynniki, które powodują jej powstawanie to:

  • podatność zęba, która wynika z naturalnych predyspozycji genetycznych i środowiskowych czynników danego pacjenta,
  • węglowodany, czyli cukry spożywane w nadmiernej ilości, tworzące środowisko dla rozwoju bakterii,
  • czas, jaki upływa między prawidłowym dbaniem o higienę i wyrównaniem ph w jamie ustnej a spożyciem pokarmu,
  • obecność bakterii metabolizujących cukry na kwasy, które osłabiają szkliwo i głębsze warstwy zęba.

Przy współistnieniu tych czynników, choroba rozwija się. Zęby stają się zdemineralizowane, bakterie działają na ich powierzchni, powstają plamy i ubytki, które bolą i wyglądają nieestetycznie.

Leczenie próchnicy

Standardowym postępowaniem przed przystąpieniem do leczenia próchnicy i pięknego uśmiechu jest wykonanie zdjęcia uzębienia. Warto przed każdą wizytą u stomatologa mieć przygotowaną aktualną panoramę jamy ustnej, co ułatwi diagnostykę stomatologowi. Często zdarza się, że lekarz celem dokładniejszego zdiagnozowania zęba zleca lub wykonuje na miejscu zdjęcie punktowe, lub skrzydłowe. Następnie stomatolog dokładnie omawia z pacjentem przebieg leczenia. W przypadku, gdy jest to ubytek niewielki, często zabiegi usuwające próchnicę wykonywane są od ręki. Mocno szpecące uśmiech plamy oraz pulsujący ból i duża nadwrażliwość na ciepłe czy zimne pokarmy, mogą świadczyć o zapaleniu miazgi lub korzenia zęba. W takim przypadku konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego lub nawet usunięcie zęba.

Implantologia

Niekiedy mają miejsce sytuacje, w których dochodzi do ekstrakcji lub utraty zęba. Najgorzej, kiedy taka sytuacja zdarza się w przypadku zęba pomiędzy dwoma innymi w szczęce lub w żuchwie. Wówczas w łuku zębowym pojawia się dysharmonia. Jest ona spowodowana brakiem styku dwóch sąsiadujących zębów. Taka sytuacja doprowadza do dyskomfortu w przypadku osób, które lubią uśmiechać się hollywoodzkim uśmiechem. Niesie również ze sobą ryzyko zmian w jamie ustnej wymagających w miarę postępu leczenia ortodontycznego. W takim przypadku najlepiej jest wstawić implant, który jest imitacją zęba i jak na razie, najdokładniejszym jego odtworzeniem z perspektywy prawidłowości w budowie łuku zębowego. Najlepiej w tym celu udać się do specjalisty, który zajmuje się implantami zębowymi w Gdańsku.

Higiena jamy ustnej poza gabinetem stomatologicznym

Dbanie o uśmiech powinno być codziennym elementem życia każdego człowieka. Najlepiej w tym celu stosować zalecenia usłyszane w stomatologicznym gabinecie, gdyż pacjenci często mierzą się z indywidualnymi przypadłościami. Istnieją ogólne zasady, których powinni przestrzegać wszyscy, aby wizyty u stomatologa przebiegały jak najmniej inwazyjnie. Należy przede wszystkim unikać pokarmów bogatych w węglowodany. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się 2-3 razy dziennie, przez co najmniej 2 minuty, szczoteczką ze średnio twardym włosiem, którą wymienia się co 3 miesiące lub po przebyciu choroby. Najlepiej w tym celu stosować pastę z fluorem o zawartości 1450 ppm F-. Przed wieczornym szczotkowaniem zębów warto również stosować nić dentystyczną, a po, nie jeść, tylko pić jedynie wodę niegazowaną.