
Opieka nad osobą z niepełnosprawnością to duże wyzwanie. Wśród problemów, z którymi mierzą się pacjenci przewlekle unieruchomieni, szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę i leczenie odleżyn. By nie doprowadzić do ich powstania, stosuje się w tym celu specjalne kremy, zabiegi, a także pomoce ortopedyczne. Duże znaczenie w tej dziedzinie ma korzystanie z produktów takich jak poduszka przeciwodleżynowa.
Odleżyny — jak powstają? Jak im zapobiegać?
Odleżyny to trudno gojące się rany, które powstają pod wpływem ucisku i otarć. Najczęściej dotykają osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim lub w wyniku różnych chorób muszą przebywać w pozycji leżącej. Odleżyny w ich przypadku przede wszystkim pojawiają się tam, gdzie odległość skóry od wyniosłości kostnych jest nieduża. Stąd też rany występują najczęściej na:
- potylicy,
- łopatkach,
- kręgosłupie,
- kości krzyżowej,
- guzach kulszowych,
- piętach,
- łokciach;
Zabezpieczenie tych miejsc jest wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć, by utrzymać wysoką jakość życia osoby z niepełnosprawnością. W profilaktyce odleżyn ważne są zatem częste zmiany pozycji ciała, odpowiednia higiena i pielęgnacja, delikatny materiał odzieży, stosowanie właściwych kremów, materace i poduszka przeciwodleżynowa. Tylko takie wielokierunkowe działanie może uchronić chorego przed dotkliwymi zmianami skórnymi.
Czym różni się poduszka przeciwodleżynowa od zwykłej podkładki?
Chociaż mogłoby się wydawać, że bardzo miękka zwykła poduszka z pierza lub puchu to dobry pomysł na siedzisko do wózka inwalidzkiego, rzeczywistość pokazuje, że jej zastosowanie zwiększa ryzyko powstawania odleżyn. Łatwo odkształca się ona pod wpływem ciężaru ciała, co potęguje siłę docisku do siedziska. Poduszka przeciwodleżynowa na wózek inwalidzki jest specjalnym wyrobem medycznym, który ma za zadanie w sposób maksymalny odciążyć newralgiczne miejsca, które najbardziej narażone są na powstanie ran. Jest ona odpowiednio wyprofilowana, co nie tylko daje wygodę i komfort, ale również ustawia miednicę w pozycji pośredniej (najkorzystniejszej). Dodatkowo ma ona specjalne wypełnienie, które nie alergizuje i wykonuje pewnego rodzaju mikromasaż (poprawiając odżywienie skóry). Do najczęściej używanych wypełnień należą: powietrze, specjalna pianka, łuski gryki lub granulat styropianowy.
Poduszka przeciwodleżynowa na wózek inwalidzki — jak długo można z niej korzystać? Jak o nią dbać?
Poduszka przeciwodleżynowa jak każdy inny produkt z czasem może stracić swoje właściwości. Właśnie dlatego należy regularnie sprawdzać, czy nie uległa ona deformacji wskutek długotrwałego używania lub, czy nie powstały na niej uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli tak się stanie, należy niezwłocznie wymienić produkt na nowy, w przeciwnym wypadku osoba z niepełnosprawnością w krótkim czasie będzie narażona na powstanie odleżyn. W codziennej pielęgnacji chorego trzeba także uważać, by poduszka przeciwodleżynowa na wózek inwalidzki była symetrycznie ułożona. Należy także dbać o czystość pokrowca i zapobiegać zalaniu poduszki płynem. Stosowanie się do tych kilku wskazówek, zapewnienie choremu częstych zmian pozycji, a także odpowiednia pielęgnacja, pozwolą zminimalizować ryzyko powstania odleżyn.