Czym są aldehydy w perfumach?

Często wybierając się do perfumerii i szukając swojego wymarzonego zapachu nie zagłębiamy się w jego anatomię. Najważniejsze jest to, by perfumy urzekły nas swoim pięknym aromatem. Dla niektórych natomiast wiedza ta jest niezbędna. Dla perfumoholików, zapach to nie tylko dodatek do codziennej stylizacji a znacznie coś więcej. Z tego właśnie względu chcą oni wiedzieć o perfumach i ich składnikach dosłownie wszystko. Jest ich jednak tak wiele, że nabycie takiej wiedzy może być naprawdę trudne. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę aldehydy i wyjaśniamy, czym się charakteryzują.

Co trzeba wiedzieć o aldehydach?

Krótko opisać je można jako związki chemiczne, które tworzą się w procesie utleniania alkoholu. Mają one dość specyficzny i intensywny zapach. Aldehydy zawarte są w składzie praktycznie wszystkich perfum. Wyjątkiem są oczywiście zapachy organiczne. Dzięki nim kompozycja staje się harmonijna i spójna, są one tzw. łącznikiem. Te związki chemiczne potrafią odzwierciedlić aromaty poszczególnych składników takich jak chociażby wanilia czy lukrecja.

Najsłynniejszym zapachem zawierającym aldehydy bez wątpienia jest dzieło stworzone przez francuską ikonę mody – Chanel No 5. Perfumy te mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników ale Ci którym zapach skradł serce, cenią go przede wszystkim za doskonałe skomponowanie ze sobą trzech związków chemicznych. To oczywiście aldehydy o aromacie fiołka, kolendry oraz pomarańczy.

Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów aldehydów ale najpopularniejszymi bez wątpienia są benzoesowy, fenylooctowy czy cynamonowy. Ten pierwszy oddaje aromat gorzkich migdałów. Aldehyd fenylooctowy to kwiatowy bukiet, stworzony z róży, hiacynta czy konwalii. Jak już wcześniej zostało wspomniane, najsłynniejsze perfumy z dodatkiem aldehydów to Chanel No 5. Znajdują się one również w kompozycjach takich jak Dior Dune, Chanel Allure Homme Sport czy chociażby Bond No 9.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://kobiecynet.pl/aldehydy-jako-skladnik-perfum/