Coco Chanel – wzloty i upadki

Dla urozmaicenia postanowiłam dziś przedstawić Wam jedną z najsłynniejszych ikon mody oraz twórczynię legendarnego zapachu Chanel No.5 i oczywiście sam zapach w wielkim skrócie również. 🙂

Gabrielle Bonheur Chanel przyszła na świat w latach 80 we Francji. Swoje rewolucje w modzie zaczęła wprowadzać w życie od 1915 roku. Przede wszystkim była zwolenniczką ubrań, które cechowała wygoda, praktyczność oraz prostota. Zabłysnęła, jako projektantka, która stworzyła sukienki i kostiumy z dzianiny, golfy, jako twórczyni ,,małej czarnej”, bez której jak wiemy żadna z nas się nie obejdzie, gdyż każda z nas ma taką sukienkę w szafie, dzwonów oraz prochowców. Również wylansowała ona fryzury ,,na pazia” oraz klasyczną biżuterię – perły, łańcuchy oraz tą z plastiku. Swój pierwszy dom mody ,,Chanel” założyła w 1919 roku, a zapach Chanel No.5. skomponowała trzy lata później.

A teraz przedstawię Wam parę ciekawostek z jej życia.

  1. W 1895 roku Gabrielle trafiła do sierocińca, gdzie w czasie swojego sześcioletniego pobytu w nim nauczyła się szyć. Potem swoje umiejętności doskonaliła pod okiem cioci.
  2. Przydomek Coco nabyła w latach 1905-1908 występując pod tym pseudonimem w kawiarniach Moulins i Vichy. Nie posiadała jednak talentu wokalnego, więc ratował ją jedynie jej temperament oraz umiejętność tańca.
  3. Coco była w ciąży z oficerem piechoty Etienne Balsan, jednak usunęła ciążę (zabieg był źle przeprowadzony), przez co straciła już na zawsze możliwość posiadania dzieci.
  4. Pięć lat później w 1913 roku otworzyła swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskim ubiorem.
  5. W roku 1939 zamknęła swoją już niezwykle rozwiniętą działalność przez wojnę.
  6. Rok 1944 przyniósł do jej życia czas aresztowania, jednak nie na długo, gdyż wstawił się za nią Winston Churchill i została wypuszczona na wolność.
  7. Przez całe życie mimo, iż wiązała się z różnymi mężczyznami np. z księciem Dymitrem Romanowem pozostała kobietą niezamężną.
  8. Chanel miała problem z narkotykami – była uzależniona.
  9. Miała poglądy antysemickie, których nie ukrywała. Pod koniec lat 30. brała nawet udział w wydawaniu periodyku o profilu narodowo-antysemickim.

A teraz krótko o samym zapachu Chanel No.5.

Skąd się wzięła nazwa tych perfum do końca nie wiadomo. Jedni twierdzą, że powstała właściwie w sposób przypadkowy, gdyż ich kompozytor Ernest Beaux przedstawił Chanel próbki, z których wybrała właśnie tą o numerze ,,5″. Druga wersja mówi o tym, że cyfra ,,5″ była ulubioną Coco i stąd taka ich nazwa. W pierwszym nakładzie 100 sztuk wyszły już w 1921 roku, ale flakony te zostały dołączone, jako prezenty świąteczne dla najlepszych klientów Chanel. Sprzedawane zaczęły być w 1922 i od tamtej pory robiły ogromną furorę na rynku kosmetycznym, gdyż każda kobieta o nich marzyła. Ciekawostką jest, że flakon tych perfum średnio co 20 lat jest lekko modyfikowany, by pasować do aktualnej epoki. Zapach złożony jest z około 80 składników, gdyż Coco uważała, że w dostępnych perfumach kryje się zbyt mało. W jego nutach zapachowych znajdziesz między innymi jaśmin, różę stulistną, irys, ylang ylang, wetiwerię, wanilię, ambrę, olejek sandałowy oraz aldehydy, które nigdy nie są modyfikowane. Wśród promotorek marki znajdziesz takie nazwiska jak : Marilyn Monroe, Catherine Deneuve, Vanessa Paradis, Carole Bouquet, Estella Warren, Jackie Kennedy, Nicole Kidman, Scarlett Johansson, czy Audrey Tatou.

Na koniec dodam tylko, że o życiu Coco powstały filmy i książki, jeśli ktoś chciałby bliżej zapoznać się z jej sylwetką.