Anatomia perfum – poznajmy pachnidło ‘od środka’

Niektóre perfumy urzekają nas swoim zapachem od razu i bez namysłu chcemy stać się jego posiadaczami. Inne aromaty przekonują nas do siebie dopiero po dłuższym czasie. Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej w poszukiwaniu swojego ulubionego zapachu warto być cierpliwym i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.

Perfumy, które w momencie pierwszego psiknięcia urzekły nasz zmysł powonienia wcale nie muszą nam się podobać po kilku godzinach od ich zaaplikowania. Nuty zapachowe dominujące w danych perfumach sprawiają, że zapach ewoluuje i stale się zmienia. Z tego właśnie względu warto dokładnie poznać ich tajniki by w przyszłości nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na pachnidła, które nie będą przez nas używane.

Z jakich nut zapachowych składają się perfumy?

Każda kompozycja wita nas nutą głowy. Wyczuwamy ją zaraz po zaaplikowaniu perfum. Zazwyczaj zapach w tej fazie jest lekki i delikatny, dlatego pierwsze wrażenie może nam sugerować, że taka będzie istotna perfum – nic bardziej mylnego. Nuta głowy towarzyszy nam przez około 10 minut. Szybko się ulatnia ale odpowiada głównie za to, jak zapamiętamy dany zapach. Po około 30 minutach nuta głowy schodzi na drugi plan i ustępuje miejsca nucie serca.

Serce kompozycji zazwyczaj tworzą akordy kwiatowe. Najczęściej jest to róża, piwonia czy jaśmin. Daje nam ona o sobie znać po ok. 10 minutach od zaaplikowania perfum i jest nieco bardziej intensywna niż nuta głowy. Z tego właśnie względu ważne jest to, by testując dany zapach w perfumerii pozwolić mu się rozwinąć, odczekać dłuższą chwilę i poznać nutę serca, która określa charakter całego pachnidła. Zazwyczaj na naszym ciele jest ona wyczuwalna przez 2 godziny.

Kompozycję wieńczy nuta głębi. Ujawnia się ona najpóźniej – na nutę bazy musimy poczekać około 20 minut. Pozostaje na naszym ciele bądź ubraniach najdłużej i jest najbardziej intensywna. Nutę głębi tworzą zazwyczaj ciepłe akordy piżma, ambry czy żywicy. W niej także zawarte są składniki utrwalające zapach.

Więcej na temat perfum można przeczytać na stronie https://blog.esentire.pl/